Wyrób noży – użycie materiałów

1

Konstrukcja materiałów wykorzystywanych przez człowieka z biegiem lat ewoluuje. Do wyrobu bazowych przyrządów, mebli lub budowli na początku używano drewna czy kamieni. Wraz z rozwojem nauki odkryto cement, plastik, stal, stopy metali i setki innych tworzyw. Przy wyrobie co niektórych artykułów zastępowało się i zastępuje składniki nowszymi, bądź spełniającymi wymogi klienta. Wolno to bardzo łatwo przedstawić na przykładzie hamulców samochodowych, jakie od lat są wytwarzane ze stopu metalu oraz powszechnie używane w autach do użytku codziennego.

 

Ze względu na właściwości półproduktów użytych przy ich wytworzeniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane czy nie. Mimo to w trakcie rajdów i wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały stosownie swojego zadania, dlatego długo testowano pionierskie materiału i dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dzisiaj hamulce ceramiczne są w szerokim zakresie wykorzystywane w wyścigach i różnych rajdach. Zresztą sama ceramika znajduje dużo innych zastosowań niż tylko garnki czy zastawy. Jednym z najświeższych hitów sprzedaży są Japońskie noże, które są wytrzymalsze oraz nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak tradycyjne. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy pomiędzy nimi, wyglądem zwłaszcza się nie wyróżniają. Zwykle fabrykowane są w takich samych kolorach jak metalowe noże, a różnice dojrzejemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika używana do ich produkcji ma jednak jedną wadę, która uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy fabrykowaniu siekier lub scyzoryków, idzie mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na wiele upadków, uderzeń lub innych skrajnych warunków, w jakich narażone są na dużo uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji w dalszym ciągu używa się tradycyjnych stopów przeróżnych metali, które być może trzeba częściej ostrzyć, jednakże bez zarzutu sprawdzają się w warunkach polowych lub wojskowych.

 

Zobacz także: Japońskie noże kuchenne

Posted in dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *